Home Новини ЗМІ Ефективна протидія фальсифікаціям на президентських виборах в Авдіївці

Ефективна протидія фальсифікаціям на президентських виборах в Авдіївці

Весною 2019 року в Україні пройшли вибори Президента Україні. Наше керівництво в особі, Мелешко Олександра Миколайовича, організував мережу незалежних спостерігачів через громадську організацію, завчасно подавши в ЦВК документи.

Для нас цей досвід був новий, проте дуже захопливий та цікавий. Адже не кожен день є можливість громадянам впливати на всю країну, та захищати голоса тисяч своїх співгромадян.

Так на базі нашого ресурсного центру, проведено збори 8 квітня 2019 року в форматі семінару, навчання спостерігачів про виявлення можливих фальсифікацій і протидії найпоширеніших схем порушення закону про вибори, а також закріпленню спостерігачів на 16 виборчих дільницях і організація роботи мобільної групи, забезпечено спостерігачів методичними матеріалами які безкоштовно надали партнерські організації, та підвели підсумки роботи під час першого туру президентських виборів. https://www.facebook.com/gpzku/posts/331602397498799 на заході були присутні 12 найбільш активних спостерігачів

В ході спостереження за виборами в першому турі виявила аномальні дільниці з високою явкою виборців, та як наслідок у другому турі до цих дільниць ми приділили увагу. В ході спостереження на них нами були виявлені факти голосування виборцями більше одного разу та не роздані бюлетені членам комісії в середині дня, про що одразу звернулись до правоохоронних органів, наразі слідство триває. По дільниці №140569 в першому турі було невикористаних бюлетенів 146 з 1530 виданих, в другому 744 з 1456 виданих, тобто при спостереженні мобільної групи, аномальної явки вже не було. За Зеленського В.О. в першому турі проголосувало 139 виборців, в другому турі 518. За Порошенко П.О в першому турі проголосувало 693 виборця, в другому турі 161, тобто на 532 виборця менше., що опосередковано доводить факти зловживання членами ДВК своїм становищем, адже, на нашу думку феномен «Зеленського» це більше як наслідок анти-рейтингу кандидату Порошенко, проте 693 його прихильників, за такий короткий строк не могли зменшитись до 139 на цій дільниці, а явка виборців тільки при спостереженні впасти з аномальних 96% до нормальних 48%.

Хід виборчого процесу під час 2 туру Президентських виборів 21 квітня ми висвітили у соціальних мережах в формі відео публікації https://www.facebook.com/gpzku/videos/2191469390970906/ Спостереження за виборчим процесом та протидія фальсифікаціям.

Запис всіх етапів процесу роботи окружної комісії, була необхідна тільки в першому турі для ознайомлення з процесом і місцевими реаліями, що дозволило нам виявити слабкі місця в цьому процесі, а саме робота територіальних виборчих комісій на місцях, як під час виборів, так і під час підрахунку бюлетенів. Завдяки чому ми посилили спостереження саме за цими ділянками так само і в другому турі виборів Президента, створили у всіх поширених мессенджерах, таких як WhatsApp, Telegram, Viber, messenger, Zello рація відкриті групи «Честные выборы: наблюдатели» і запросили в них не тільки своїх спостерігачів, але і спостерігачів від кандидатів та членів комісій, які також могли запрошувати зацікавлених осіб. Під час дня виборів другого туру, учасники груп проявляли активність тільки в двох групах Viber і Messenger, ділилися фотографіями стану виборчих урн, підрахунком голосів і протоколами дільничних виборчих комісій. Дана робота наочно довела за результатами голосування, що можлива відсутність фальсифікацій по 16 дільницям в місті Авдіївка зі стабільними рівномірними даними волевиявлення і явки, а також розподілення по 16 дільницям селищ району навколо Авдіївки, де явка перевищувала 90% і підтримка чинного президента більше ніж в 20 разів більше у порівнянні з результатами в місті Авдіївка, для прикладу взято дві ділянки, 140601 школа№7 в Авдіївці на якому були не опломбовані урни, але ми наполягли у виправленні, а також комісія намагалася мітити списки виборців, так звані «мертві душі», з дільницею 140570 селище міського типу Очеретине що не відрізняється значно в комунікаціях, військові голосували на спец. Дільницях і не могли вплинути на результат, тому така різниця окрім як фальсифікаціями не може пояснюватись.

Мал.1,2 Дані графіки за результатами наочно показують ділянки, де працювали спостерігачі під час першого туру виборів Президента, на них статистика по голосуванням рівномірна.

Під час другого туру виборів Президента 21 квітня 2019 року дана тенденція повторилася, на 16 ділянках міста Авдіївки були стабільні результати волевиявлення. Також ми посилили спостереження за допомогою мобільних груп і в Ясинуватському районі, особливо на аномальних ділянках в смт Очеретине, де зафіксували факти голосування громадянами більш ніж один раз на відео і не видачу бюлетенів головою  членам комісії серед дня під час голосування. Інші аномальні ділянки віддалених селищ не змогли охопити за обмеженістю ресурсів мобільної групи в тому числі і часу.

Мал.3. Робота спостерігачів наочно показала успіх у виборі тактики контролю в тому числі і мобільними групами, фіксація відомостей передачі бюлетенів, багаторазове фотографування виборчих урн з відстеженням динаміки їх наповнення і наявності в них вкинутих пачок бюлетенів, запечатування неопломбованих урн.

Як наслідок, нами створено прецедент в області та зірвано плани багатьох фальсифікаторів. Хтось явно був незадоволений такими результатами і ймовірно змушений був повертати гроші за використання адмінресурсу, який десятиріччями використовувався в донецькій області та показував хибну картину волевиявлення громадян. Адже за таких реалій, не важливо як люди голосують, важливо як їх голоса рахують.

Ми з впевненістю тепер можемо стверджувати, що захистили голоса виборців в нашому місті.