Home Новини Відновлення єВідновлення: програми компенсації за пошкоджене та зруйноване внаслідок війни житло, а також за вже зроблені власним коштом ремонти

єВідновлення: програми компенсації за пошкоджене та зруйноване внаслідок війни житло, а також за вже зроблені власним коштом ремонти

В Україні з травня діє програма допомоги у відбудові житла єВідновлення. За допомогою неї можна подати заяву і отримати гроші на ремонт житла, пошкодженого чи зруйнованого внаслідок війни. Це регламентується Постановою КМУ № 381 від 21 квітня 2023 р. Також у жовтні президент Володимир Зеленський підписав Закон, що передбачає виплату компенсації за вже зроблені власним коштом ремонти пошкодженого житла. 

Про виплату на ремонт пошкодженого житла

Цей вид програми розрахований на тих, чиє житло отримало незначні пошкодження і підлягає відновленню. Ідеться про ремонт даху, заміну вікон та дверей. Вона поширюється на ремонт квартир, приватних будинків та кімнат у гуртожитках. В рамках програми можна отримати до 200000 грн компенсації на відновлення покодженого майна через війну. Витратити ці кошти можна буде на будівельні матеріали чи послуги підрядників, які є учасниками програми. Їх перелік можна знайти на сайті – https://erecovery.diia.gov.ua/participants.html. Претендувати на отримання компенсації можуть ті, у кого житло пошкоджене через бойові дії після 24 лютого 2022 року,  підлягає відновленню (за результатами оцінки комісії не було визнано таким, що неможливо відновити),  розміщене на неокупованій території (відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих) та не було відремонтоване самостійно.

Як отримати компенсацію на ремонт пошкодженого житла:

  1. подати заявку на послугу Пошкоджене майно в застосунку чи на порталі Дія;
  2. відкрити рахунок єВідновлення в банку;
  3. подати заявку на виплату через Дію;
  4. дозволити огляд майна для встановлення суми компенсації комісією місцевої влади;
  5. дочекатися внесення рішення в Реєстр пошкодженого та зруйнованого майна;
  6. отримати гроші на картку єВідновлення.

Про виплату за зруйноване житло

Претендувати на цю виплату можуть власники житла, яке зруйноване через бойові дії після 24 лютого та не підлягає відновленню. Зруйноване житло має бути розміщене на територіях контрольованих Україною.  Компенсація надаватиметься у формі електронного житлового сертифіката. Його можна використати для купівлі житла на первинному чи вторинному ринках в будь-якій громаді України. Він може видаватися як власникам квартир, так і приватних будинків. Нараз в Дії вже відображаються житлові сертифікати. Із листопада їх можна використати для купівлі нової домівки. Станом на лютий 2024 року 500 українських родин вже придбали нові оселі за житлові сертифікати. Суму сертифікату розраховує спеціальна комісія після аналізу отриманої інформації, середня ж вартість квадратного метра становить 36422 грн. Для розрахунку використовується формула, затверджена Кабміном, яка доступна за посиланням.

Як отримати компенсацію за зруйноване житло:

  1. подати повідомлення про зруйноване майно в застосунку чи на порталі Дія, якщо не подавали раніше;
  2. подати заяву про виплату за зруйноване майно в застосунку;
  3. дочекатися отримання сертифіката;
  4. подати заявку в Дії для бронювання коштів за сертифікатом та дочекатися підтвердження бронювання;
  5. укласти угоду в нотаріуса, заброньовані кошти надійдуть на рахунок продавця майна.

Про виплату за вже зроблені ремонти

Українці, які самостіно відремонтували пошкоджене в результаті війни житло, також можуть отримати компенсацію за програмою єВідновлення. Виплати почнуть здійснюватися з 1 січня 2024 року. На компенсацію можуть претендувати власники приватних будинків, квартир (житлових приміщень), які були пошкоджені через бойові дії та знаходяться на неокупованій території. Важливо! Жодних чеків, розписок, фото- відеофіксацій чи інших доказів для отримання компенсацій за зроблений ремонт не потрібно. При бажанні вони можуть бути додатково надані комісії, але не є обовʼязковими або визначальними у прийнятті рішення про компенсацію. При визначенні розміру компенсації комісії орієнтуються на акт первинного огляду пошкодженого житла, який проводиться після пошкодження житла та чек-лист з встановленою вартістю будматеріалів та робіт, затверджений Кабміном. Максимальна сума компенсації – до 200000 грн.

Як отримати компенсацію за вже зроблений ремонт:

  1. подати заяву на компенсацію через Дію;
  2. повторно допустити комісію до обстеження відремонтованого майна та надати їй підтверджуючі документи (на пільгу та право власності);
  3. очікувати на визначення розміру виплати (конкретна сума по кожному об’єкту визначається комісією на основі розрахунків).

Оформити заявку на виплату будь-якої компенсації можна онлайн, а також особисто в паперовій формі через ЦНАП, нотаріуса чи управління соцзахисту, контакт-центр якого можна знайти за посиланням. Додаткову інформацію можна отримати, зателефонувавши на урядову гарячу лінію 1545. Важливо знати, що в деяких випадках Ви можете отримати відмову у компенсації за програмою єВідновлення: як діяти в такій ситуації розписано в статті – посилання.

Якщо вам безпідставно відмовляють у допомозі – звертайтеся на гарячу лінію. В Уряді працює ціла група: Мінсоцполітики, Мінцифри, Мінреінтеграції, яка вирішує питання про ненадання допомоги громадянам. Деталі за посиланням: посилання

,